Home

בשנת 2013 פורסמה כתבה, בה סופר על הישרדותו של אדם ביערות הקנדיים לאחר שדב תקף את המחנה שהקים. למזלו של המטייל היה איתו כלב שהבריח את הדוב ובכך הציל את חייו. שיתוף הפעולה לא היה הדדי. לאחר מספר ימים ללא אוכל, הרג האדם את הכלב עם סלע ואכל אותו. אפשר להתווכח על הצורך לשרוד, אך ללא ספק מדובר במקרה מובהק של כפיות טובה. הכלב אולי חושב שהוא חברו הטוב של האדם, אבל האדם אגואיסט מידי בשביל להיות חבר אמת

כולם.

 המקרה הזה מזכיר לי תמיד את הקריאה, החלושה כמעט עד גיחוך, להציל כדור הארץ (ואת שוק הבשר, כמובן) על ידי מעבר מכליאת פרות ברפתות צפופות לשחרורן לשטחי מרעה פתוחים. הקריאה לעשות זאת איננה באמת קריאה. אין תומכים ב"משק הומאני" הקוראים אקטיבית לסגירת רפתות, דירים ולולים. אבל בשיח התיאורטי סביב בעלי החיים ישנה עמדה די מוצקה מצד תומכים בהרג בעלי חיים, שמעבר מתעשיית בשר/חלב/ביצים לשחיטת בעלי חיים שגדלו בתנאים טובים תשפר את חיי בעלי החיים ואת הסביבה.

בהרצאה פופולארית של אלן סבורי בTED הוא מסביר כיצד פרות רועות יכולות להפוך את כדור הארץ לירוק שוב. זה הזמן להזכיר שבסרט 'Cowspiracy' מציינים שבעבר עבד סבורי עם ארגוני ציידים ובמקביל טען שהרג פילים יוכל לעזור להציל את האדמה. הפרט ההיסטורי הזה שם את דבריו בסימן שאלה מפקפק, אבל אני מתייחס לטענתו המאוחרת יותר ברצינות, מאחר ובה הוא מציג את אותה כפיות טובה אטומה. פרות יצילו את העולם ואנחנו, בתמורה, נהרוג אותן.

אבל מעבר לכפיות הטובה האיומה הזו קיימת סכנה חמורה נוספת. אם הטענה נגד החקלאות הנוכחית היא גידול חד זני של צמחים, גידולים חד מיניים בטבע של יצורים חיים לשחיטה מהווים סכנה חמורה גם כן. אם מאשימים חקלאות צמחית בהרג חיות שדה, עלינו לזכור את הקורבנות הרבים של גידול בעלי חיים במרעה.

10255043_412975485525510_1939888798051412708_o

המתיישבים האירופאים באמריקה קראו לילידים "פראיים" ו"לא מתורבתים" גם כשהגיעו כבשו, הרגו, אנסו, בזזו ולעגו לאותם פראים שלא עשו להם שום דבר. המושל פרנסיס וויאט קרא למתיישבים להביס את הפראים מאחר ומשימתו העליונה היתה לכבוש שטחים גדולים עבור פרות וחזירים אותם המתיישבים אכלו. כשפרות השייכות למתיישבים פלשו לשמורות (שטחים סגורים אליהם דחקו את הילידים), המתיישבים פשוט צמצמו את שטח השמורה כדי שלפרה יהיה איפה להסתובב. במקביל לפגיעה בבני אדם, מובן שהיתה ויש פגיעה מתמשכת בבעלי חיים ילידי אמריקה. גנרל ויליאם שרמן סיפר איך בזמן קצר הושמדו עדרי הענק של התאואים על מנת לספק מקום לעדרים של בפרות וחזירים. זה קרה פעם. כיום יש קורבנות רבים אחרים בארה"ב. סוסי פרא נכלאים בין גדרות על מנת לפנות מקום לפרות. חלק גדול מהם מומתים וכיום ישנם יותר סוסי פרא כלואים מאשר סוסי פרא משוחררים. בעל חיים נוסף הסובל בארה"ב מנחת זרועם של אנשי הבקר הוא זאב הערבות. להקות זאבים מושמדות כדי להבטיח מקום בטוח לפרות בשטחים פתוחים ולא מוגנים.

בשנת 2011 ספר האקונומיסט בממוצע כ19 מיליארד תרנגולות, מיליארד וחצי פרות ומיליארד כבשים וחזירים על פני כדור הארץ. הזכרתי קודם לכן שהקריאה לעבור מאכילת חיות כלואות ברפתות, דירים ולולים, ואכילת חיות חופשיות היא קריאה חלושה, ויש לכך סיבה טובה. אין לנו מספיק שטחים פתוחים עבור כל אותם בעלי חיים. בארץ ישנם האנגרים בהם מוחזקות כמאה אלף תרנגולות להאנגר. אני תוהה איפה אפשר לשחרר את אותן מאות אלפי תרנגולות על מנת שתוכלנה לחיות בחופשיות בשטח פתוח וירוק עד בואו של הגרדום.

אך אינני רוצה לדבר על אקולוגיה וגיאוגרפיה כמו שאני רוצה לדבר על פגיעה בבעלי חיים שהופכים מבעלי חיים העומדים בפני עצמם, לבעלי חיים לוויינים, אשר פתאום הוחלט כי הם מקיפים את משק הבשר, ולכן צריך לסלק אותם מעל פני האדמה.

תנים, עופות שיוכלו להתחרות עם התרנגולות על המזון המחולק להן, זאבים, מכרסמים ונמיות הם דוגמאות לבעלי חיים אותם נצטרך להרוג על מנת לספק מקום בטוח לחיות המשק כדי שיסתובבו בחופשי. בכתבה ב'הארץ' פורסם שבארבעים השנים האחרונות הוכפל מספר חיות המשק בעולם בכשלושה. אנו מדברים על מספרים הולכים וגדלים של יצורים חיים אותם אנו רוצים לשחרר בשטחים פתוחים, ועלינו לחשוב- ברגע שנמצא את אותם השטחים, מה אנו עושים עם בעלי החיים שחיים כבר באותם מקומות.

10309203_430489123774146_4689266466903816479_n

בברזיל מתקיים מאבק נגד תאגידי הבשר שנוגסים בשטחים גדולים מיערות הגשם. עד עכשיו נרצחו כאלף פעילים למען הסביבה ולמען בעלי חיים על ידי אנשים מתעשיית הבשר, ובמותם הם מזכירים לנו שלא רק בעלי חיים לא-אנושיים נרצחים על ידי מגדלי בקר.

ובינתיים מה? גם היום אנשים יאכלו את בשרן של פרות שגדלו בסבל ובכאב כל חייהם. אותם אנשים יגידו שהם היו רוצים שהפרות יחיו בתנאים טובים הרבה יותר לפני שישחטו אותן ויעברו לדבר על נושאים אחרים. אף אחד לא רוצה באמת להעמיק ולדבר על מה זה אומר לשחרר מספר כל כך גדול של בעלי חיים בשטחים פתוחים, ולכן הפתרון הזה נשאר אמורפי ומטושטש. דברו עם ציידים בארה"ב. הם יספרו לכם כמה חשוב שיהרגו בעלי חיים שמאיימים על הבקר שברשותם. המוות של הזאב מוצדק על ידי המוות של הפרה.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s