Home


סביב השאלה "אבל מה עם המוות של חיות השדה?" עלינו לזכור שלוש נקודות חשובות על מנת להבין את מקומה של השאלה הזו בתוך השיח לשחרור בעלי חיים.

הראשונה ואולי החשובה מכל – זו איננה שאלה הנמצאת בתוך הדיון על שחרור בעלי החיים מאחר וגם אם האדם הקורא לשחרור בע"ח תורם למוות של חיות שדה וחרקים, הרי שגם האדם ששואל אותו את השאלה הזו עושה זו. זו איננה שאלה של מאבקי אידיאולוגיה, אלא של ניסיון למוטט אידיאולוגיה של שחרור של קבוצה א' של בעלי חיים על ידי הצבעה על קבוצה ב' תוך קביעה שלאף אחד מאותם בעלי החיים בשתי הקבוצות לא מגיע לחיות.
הרי ארנבים הם חיות שאנחנו גם אוכלים, וכיום גם חרקים נכנסים למטבחים ה"גבוהים", כך שאין באמת משמעות לדאגה המזויפת לחיות שדה.

rewanda

הנקודה השנייה – מאחר וגם חיות המשק ניזונות מאוכל המגודל בשדות ומאחר ויש הרבה יותר חיות משק מבני אדם, הרי שמרבית חיות השדה מתות בטעות בשדות בהם מגדלים מזון לחיות המשק ולא לבני אדם ( 70% מהשטחים החקלאיים בעולם מיועדים לחיות משק, לא לבני אדם). חיסול תעשיית המוצרים מן החי יציל גם המון חיות שדה. גידול כל בעלי החיים המיועדים לאכילה בשטחים פתוחים וללא תלות בגידול חקלאי מסיבי איננו מהלך ריאלי בגלל מספרם הרב של בעלי החיים אותם אנו רוצחים בכל שנה. אנחנו רוצחים בכל שנה מעל לשישים מיליארד בעלי חיים יבשתיים. אין שטחים פתוחים המספיקים לשחרור מספר כזה של בעלי חיים.

הנקודה השלישית – אנחנו מצרפים את חיות השדה לחיות המשק במניין ההרוגים של שאלת התזונה שלנו, אך החיבור הזה הוא מלאכותי ואנו נוטים להתבלבל ולחשוב שהוא טבעי משום שבשני המקרים, גידול בשדה וגידול ברפת או בלול, מדובר בסופו של דבר באוכל שלנו. לא כך הדבר, אך לפני כן חשוב לציין את המובן מאליו – שחרור מוחלט של בעלי חיים כולל את כל בעלי החיים, אבל ככל הניתן, ויש הבדל גדול בין הרג בשוגג או ברשלנות לבין כליאה שמטרתה רצח. בעלי חיים רבים מתים בתהליך הכנת השדה לפני הזריעה כמו בעלי חיים רבים שמתים בזמן חפירות לבניית יסודות לבניינים. אנו לא יכולים להבטיח שכל מהלך שלנו לא יפגע באף אחד, אבל אנחנו כן יכולים להעלים לגמרי את הפגיעה המכוונת והמתוכננת בבעלי חיים, אותם בעלי חיים ברפתות, דירים, בריכות, לולים ומשחטות, בהם אנו שולטים שליטה מלאה ואשר את חייהם אנו מייעדים עבורנו.

עלינו לזכור שבניגוד לחיות השדה, את שמן של הפרה והתרנגולת אנחנו משנים ל"סטייק" ו"עוף" מאחר וקבענו עבורן את הייעוד של חייהן ומותן.

לכל אלו המצביעים על הרג של חיות השדה כסיבה לא להיות טבעונים, הרי שכיום אנו מפתחים סוגי חקלאות חדשים בהם מגדלים צמחים ללא אדמה ולא בשדה, או בעזרת מרחיקי חרקים במקום מדבירי חרקים, ומתקדמים גם בחזית הזו, מול בעלי חיים אותם אנחנו הורגים בטעות או שלא לצורך שימוש בגופותיהם.

לכל אלו המצביעים על הרג של חיות השדה כסיבה לא להיות טבעונים, הרי שבכל יום אנו משמידים בארץ כ15,000 אפרוחים זכרים רק משום שאין בהם שימוש עבור תעשיית הביצים. עד סוף השבוע יושמדו כמאה אלף אפרוחים, רובם עוד לא בקעו לאוויר העולם, והם יושמדו רו בקברי אחים בתוך פחים גדולים או על ידי מכונות שתפקידן לגרוס אפרוחים לעיסה.

בואו נדבר על ההרג הזה. בואו נדבר על מי שאדישים לקיומו. הדבר הכי גרוע שאנחנו יכולים לעשות זה להשתיק קריאה לחופש של מישהו אחר. כבר עשו זאת לפנינו.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s