Home

המבנה החיצוני של הבזיליקה "Marie Reine Du Monde" היה מרשים ביותר, אך עדיין לא הצליח להכין אותנו למה שנראה מבפנים. שורת פסלים של קדושים נוצריים עיטרה את הכניסה למבנה הגדול, וכאילו קראה לנו להיכנס פנימה ולהתרשם מההיכל הענק שנבנה לפני מאות שנים.      הכנסייה הגדולה בנויה בצורה של צלב סביב מזבח ענק ויפה. מספר אנשים ישבו בין עשרות המושבים אשר הקיפו את המזבח. חלקם התבוננו, חלקם התפללו וחלקם מצאו את השקט שלהם בתוך המבנה בו שלטה דממה כמעט מוחלטת, כזו שהופרעה רק על ידי רכב ניקוי קטן אשר ניקה את מסדרונות הכנסייה.

church pic

ניגשתי אל ציורי הענק אשר עיטרו כל קיר בתוך הבזיליקה. לא רק ציורים אשר מתארים את ישו ואמו הוצבו בתוך המבנה, גם ציורים אשר סיפרו את סיפוריהם של הכובשים האירופאים אשר הגיעו אל יבשת אמריקה הצפונית. בציור אחד ראינו אחד מהם, אשר זכה להגיע לדרגת קדוש, על פי הכיתוב, מנסה להתמודד עם מי הנהר הסוערים בתוך סירה עם מספר ילידים. ציורים אחרים הראו נשים המלמדות את סיפורי התורה לקבוצת ילדים מקומיים. ציורים אחרים הראו את המיסה הראשונה שהתרחשה על האדמה שתיקרא קנדה מאוחר יותר, כשסביב המתפללים עומדים בפליאה מספר ילידים אשר אינם מבינים את מעשיהם. ציורים אחרים הראו את המלחמה, אותה אינטראקציה קבועה בין מתיישבים ובין ילידי הארץ.

נעמדנו מול ציור גדול של אחד הכובשים, נחוש להגיע אל רגע הניצחון, עם קרבן נוסף של המלחמה לרגליו – סוס מובס.

fox

ניצחונותיהם של הכיבוש והשמדתו של עם אחר צריכים להיות מוצגים גם כאובייקטים מרהיבים וגם כאבן דרך בהיסטוריה ממנה אי אפשר היה לחמוק בדרכנו אל התרבות הנאורה, וזאת על מנת שאותם כיבוש והשמדה יהפכו לגיטימיים ואפילו הכרחיים. את השמדתו של שבט המוהיקנים אנחנו מציגים בכנסייה הקדושה. את השמדתם של זנים נחותים יותר של יצורים שאינם "האדם הלבן והנאור" אנחנו מציגים במקומות גבוהים פחות.

bears

חלון הראווה של חנות גדולה בעיר העתיקה של מונטריאול סימן לנו לעצור ולהיכנס פנימה. באותו חלון עמד דוב קוטב שלם ומפוחלץ בתנוחה מאיימת, מבטו הריק מתבונן על העוברים ושבים ברחוב. פנים החנות היה מאוכלס בשאריותיהם האל מתות של קורבנות נוספים, כולם מסמלים, לא מראים באמת אלא רק מסמלים, את הכיבוש וההשמדה של עמי השלג האמתיים, שועלים, דובים וחיות שלג אחרות. ראש עצום של מוס היה תלוי במרכזה של החנות, עם שלט תחתיו אשר סימן אותו כמוקד עלייה לרגל לבאי החנות, ופסלונים של כלבי ים קטנטנים אשר מילאו מדף שלם, כל כלב ים כזה עשוי מפרווה של כלב ים אמיתי – עדות מההמרה המושלמת, לא זו הממירה יליד לנצרות בטרם יעלם מדפי ההיסטוריה, אלא זו הממירה יצור חי למוצר אשר מחקה את אותו הייצור, ובכך מקבעת אותו בסירקולציה הצרכנית של העולם המערבי.

כל עם מושמד מקבל את המצבה שלו בתוך היכל ניצחון אחר של העם המשמיד, בין אם זו כנסייה או חנות תיירים. בסופו של דבר – אלו רק אנדרטאות לשואה שהייתה ונשכחה.

moose

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s