Home

בבית הקפה שבקצה הקניון אשר מולו הפגנו היום, בצהריים הקשים ברמת ישי, התיישבו הרבה אנשים, אבל רובם לא נשארו לשבת במרפסת שהשקיפה עלינו. ברמת ישי הוציאה המועצה להורג כלבים ביריות, והשליכה את גופותיהם לפח, ואנחנו דאגנו לספר להם על כך בנוסף להסברה בנושא בעלי החיים שאנחנו פחות מכירים במצב צבירה חי, אלא רק בתור חלב, המבורגר או חביתה.

מלבד הקריאות הקצובות במגהפונים, אליהן נלוות צעקות רמות של עשרות המפגינים, דאגנו גם להסביר בדיוק על מה אנחנו מדברים לאנשים שעצרו והתבוננו בנו. כל התירוצים נגד שחרור בעלי חיים תקועים בהיסטוריה האלימה שלנו. האדם הקדמון אכל בשר, גדלנו על חלב וחביתה זה טעים. הכל קשור לתפיסות היסטוריות עליהן גדלנו, ולעומת אותם תירוצים, הקריאה לשחרור בעלי חיים מסתכלת לעתיד. לעצור את ההיסטוריה העלובה הזו ולצאת בדרך חדשה של כבוד לחיים, להסתכל קדימה ולראות איך כדור הארץ קורס תחת הנזקים האקולוגיים של תעשיות המוצרים מן החי. מקומה של ההיררכיה בהיסטוריה. מקומן של האחריות והחמלה בהווה ובעתיד.

10513395_779861498730693_2559560847022849949_n

המשטרה הגיעה בטענה שהפגנה זו איננה חוקית. פעילים למען בעלי חיים כבר מתורגלים היטב לדעת שהפגנות מסוג זה הינן חוקיות לגמרי, אך השוטרים דרשו לפזר את האנשים, להחרים ציוד ולעכב מספר מפגינים. לשמחתנו עו"ד אביטל בן נון היתה איתנו. היא מכירה היטב את החוק, והיא יודעת היטב מה מותר לעשות ומה אסור. אנחנו הגענו לקרוא לאנשים להסתכל רגע על מה שהם אוכלים. אנחנו הגענו על מנת לקרוא למעט חמלה כלפי יצורים של חייהם תלויים באטימות שלנו, שלשמחתי מתפוררת מעט בכל יום.

ההפגנה המשיכה. המשטרה השקיפה עלינו מרחוק, ואנשי הקניון הסתכלו עלינו בכעס מקרוב יותר.

כשפיזרנו את ההפגנה, גילינו שהמאבטח החליט שפעילים לא יכנסו לקניון עם חולצות הנושאות עליהן מסרים טבעוניים. אני יכול לנחש שמעבר לרצון לסוג של נקמה בנו, הטענה הרשמית לאיסור שכזה היתה משהו על הקו הדק של הרצון לשמור על הסדר בקניון. כמובן שלא תכננו לגרום למהומות בתוך הקניון עצמו, אך יש לשאול מה טיבו של סדר שכזה. זהו סדר של מסחר חופשי, גם אם בסבל של אחרים, ואותו סדר אומר שאל להם לצרכנים להתחיל לחשוב עכשיו על המשמעות של אותה סחורה, על הסבל והמוות שמאחוריה. בטח לא בקניון.

 אני מצטט קטע חשוב ויפה מהספר "גלובליזציה – ההיבט האנושי" של זיגמונט באומן:

 "וישנה גם תמונה אחרת: נשים נקהלות ליד המעיין, הבאר, או במקום מפגש טבעי על גדת הנהר… לשאוב מים, לכבס, ולהחליף ידיעות והערכות. תחילת שיחותיהן היא לעיתים קרובות מעשים ומצבים מוחשיים. הן מתארות ומשוות אותם למקרים דומים בעבר ובמקומות אחרים, ומעריכות אותם – האם הם טובים או רעים, מכוערים או יפים, חזקים או חלשים. בהדרגה, אך בהחלט לא תמיד, עשויה לצמוח הבנה משותפת של כל המקרים. זהו תהליך שבו נוצרות נורמות. זהו מקרה מובהק של צדק שוויוני.

… הבאר כבר נעלמה ואיננה, ובמדינות מודרניות החליפו אותה במשך זמן מה המכבסות הציבוריות המופעלות במטבעות. בפרק הזמן שבין הבאת הבגדים לקבלתם, היה פנאי לשיחה. וכעת גם המכבסות נעלמו ואינן… יתכן שבמרכזי קניות ענקיים תהיינה הזדמנויות למפגשים, אולם רובם גדולים מכדי שייוצר בהם שיפוט "אופקי"; גדולים מכדי לגלות בהם מכרים וותיקים, וצפופים והומים מדי לשיחות ארוכות הדרושות ליצירת קני מידה להתנהגות…

ברצוני להוסיף כי הקניונים מתוכננים כך, שיאלצו את האנשים לנוע ללא הרף, להביט סביב, כך שהקניון יסיח את דעתם וישעשע אותם ללא הרף – אולם לעולם לא במשך זמן רב מדי – בעזרת כל אחת מאינסוף האטרקציות; הם אינם אמורים לגרום לאנשים לעצור, לחשוב, להרהר ולשקול בנוגע לדבר שאיננו מן העצמים המוצגים לראווה, לבל יבזבזו זמן בדרך שאין לה כל ערך מסחרי…"

אבל נכנסנו לבסוף לקניון.

באחת החנויות שאלה אותנו המוכרת אם אנחנו מהאנשים שהתפרעו בחוץ. אמא שלה הגיעה לקניון וסיפרה לה שמפגינים למען בעלי חיים מתפרעים ברחוב שצמוד למרכז הקניות. ניסינו להסביר לה שלא היתה שום התפרעות, אבל לא היה מי שיקשיב באמת. הקריאה לשחרור בעלי חיים ולהפסקת הסבל היא ההתפרעות החדשה.

הדפס על חולצה יכול לעשות הרבה. בדרכנו למצוא מתנה לאחיין שלי ראינו איך אנשים שישבו לאכול התבוננו בנו באי נוחות רק כשהלכנו מחוץ למסעדות בהן הם ישבו. הרגשת אי השייכות, המידור והגירוש מתעצמת ככל שאנחנו מחדירים אידיאולוגיה אל תוך מוסד בו האידיאולוגיה היחידה היא כסף ומסחר.

נכנסנו לחנות צעצועים. כשקנינו מה שקנינו שאל אותנו המוכר אם אנחנו הולכים עכשיו לגרין בורגר

ענינו בחיוב, שכן באמת היינו בדרך למסעדה טבעונית זו.

"יופי", הוא אומר. "מגיע לו שיבואו אליו כמה שיותר לקוחות. אני תומך לגמרי".

הצלחנו למצוא לפחות נקודת אור אחת היום.

מחשבה אחת על “לבל יבזבזו זמן בדרך שאין לה כל ערך מסחרי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s