Home

רדיפת עבדים ורדיפת מכשפות בהקשר לשנאה שלנו כלפי בעלי החיים.

 בשנת 1753 הביט רב החובל ג'ון ניוטון לאחור על חייו. מסעותיו היו קשים, רווי ניסיונות מרד של הצוות בספינתו, מחלות ומוות. לאחר שמונה שנים של קשיים אדירים, עכשיו הוא היה אדם אמיד, נשוי וגם נוצרי מאמין שניסה להנחיל את אהבת האדם שבו גם לאנשי הצוות בספינתו. בכתביו הוא תאר כיצד : "אלוהים הוציאני, כפי שאני רואה חובה לומר, מארץ מצרים, מבית עבדים; משעבוד ורעב בחופי אפריקה, אל מצבי הנוכחי". כשכתב מילים אלו, ישב ניוטון בתא הקברניט, כשהוא מפקד על ספינת עבדים אשר בתוכה 87 ילדים, נשים וגברים אשר יימכרו לעבדות ברגע שתגיע הספינה אל הנמל. ניוטון האמין במילותיו, ולא ראה את הקשר בין שעבודו שלו (בשנת 1745 הוא שועבד בידי סוחר באיי פלנטיין, שם תאר את מצבו כ "מצב בזוי של עוול וחולי") לשעבוד של אותו "מטען" אותו הוא מביא לחוף על מנת לסחור בו.

 (ספינת העבדים, היסטוריה אנושית. מרקוס רדיקר)

 אחד הכלים הכי שימושיים ומטילי אימה שהיו בידי קברניטי ספינות העבדים באותה תקופה היה "החתול בעל 9 הזנבות". שוט עור בעל 9 זנבות, בהן נקשרו מספר קשרים ולעיתים גם חוברו להבים או זרדים, וזאת על מנת לתלוש ולפגוע בעור עם הפגיעה. "החתול" שימש לענישה ולדיכוי נסיונות של שביתת רעב. ההצלפות נעשו או מול עיני כל נוסעי הספינה, או בחדרו של הקברניט, להנאתו.

קצת מעל למאה שנים קודם לכן, בשנת 1647, פורסם ספרו של מתיו הופקינס שנקרא "גילוי המכשפות" (Discoverie of witches). בדף השער של הספר הודפס איור המתאר את מתיו הופקינס עומד ומולו שתי מכשפות יושבות על כסא ומדברות אחת עם השנייה. באופן הדומה לספרי קומיקס מאוחרים יותר, האיור מתאר את אחת המכשפות קוראת בשמם של היצורים הדמוניים המלווים אותה (החוששים מהמכשפות האמינו שהפמיליארים (Familiars) היו יצורים שטניים אשר ליוו אותה ועזרו לה במעשיה). אותם יצורים שטניים נראים היטב באיור, והם חתול, כלב, ארנבת, שור ועכברוש. המבט על החיה עבר תפנית חדה וכואבת עבור אותן חיות, כאשר הפכו מיצורים חופשיים לשליחי השטן, ואולי החופש התיאורטי של בעלי החיים הוא הדבר שעורר את שנאתם ופחדם של בני האדם מלכתחילה.

Discoverie of witches, 1647

Discoverie of witches, 1647

 ידידות בין אדם וחיה הובילה למותן של נשים רבות אשר נחשבו למכשפות, והעונשים הכבדים על מעשי כישוף כללו עינויים רבים והוצאות להורג. ציורים רבים הראו את הסגידה לשטן כאקט, גם אם מיני, בין אדם ובעל חיים, והנשיקה לאחורי השטן תוארה כנשיקה לאחוריו של עז, כמו בספר "Tractatus contra sectum Valdensium".

Tractatus Contra Sectum Valdensium

Tractatus Contra Sectum Valdensium

ברישום מהמאה ה19 נראה "ג'ק השחור", שטן או שד, והוא מכה קבוצה של מכשפים בשוט בעל זנבות מתפצלים, ואותם מכשפים מפוחדים מנסים להגן על עצמם מפני המכה המאיימת. הנשק הוא אותו הנשק שהיה בארונו של רב החובל ג'ון ניוטון, היחס בין המשתמש בו והקורבן הינו יחס זהה של סלידה ולעג. הקשר בין האופן בו אנו מתייחסים לחלשים מאיתנו לאופן בו אנו מפחדים שיתייחסו אלינו נעשה ברור יותר ויותר ככל שנחקור ונבדוק.

"ג'ק השחור מלקה את המכשפים"

"ג'ק השחור מלקה את המכשפים"

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s