Home

סיסמה זו ליוותה את הגיטרה של וודי גאת'רי במשך שנים, תוך שהיא מהווה השראה למוזיקאים אחרים אשר התנגדו למשטרי דיכוי, וקראו לחופש. מלחמה חשובה, לחם גאת'רי בדרכו שלו, ואני חושב שרובינו נסכים עם טענה זו, אך מה בדבר המילים עצמן, אלו שהודבקו על כלי הנשק שלו, הגיטרה?

woody-guthrie

האלימות מתחילה איפה שנגמר השיח. זו הדאגה האמיתית, גם אם עיוורת או צבועה, כנגד הקריאה לשחרור בעלי חיים, הגוררת אחריה מילים ואיחולים לא נעימים לקוראים השונים, ובטח שלאלו אשר עדיין נהנים מכל מה שיש להרג מתועש ואכזרי של בעלי חיים להציע.  בכתבה "צפויה תגובה קשה" שפורסמה האתר 'הארץ' מביעים עידו קינן וג'וני סילבר דאגה כנה.

 "יהיה טפשי מצדנו להנגיד בין נאורות לבין אלימות מילולית ופיסית, הן כי אין לאף אחד מונופול על תרבות דיון נמוכה, והן כי עצם ההגדרה של צד מסוים כנאור היא סובייקטיבית ומוטה. אבל כן מתבקש לתהות איך חלק מהאנשים שנאבקים בעבור עולם טוב יותר עושים זאת בכלים שהופכים את העולם לגרוע יותר. "   

 לו היו בודקים, על פי דו"ח האו"ם ועל פי מחקרים אחרים, היו רואים שמבחינה אמפירית זו תעשיית הבשר, הביצים והחלב שהופכת את העולם לגרוע יותר. אפילו לנו, השליטים האלימים שלו.

 ג'יימי אוליבר, השף העירום, דורש להראות לצופיו מאיפה מגיע האוכל אותו הוא והם אוכלים. בתוכנית אירוח בריטית הוא מעמת את הקהל עם המציאות העגומה של האפרוחים הזכרים בתעשיית הביצים. הוא עושה זאת על ידי הבאתם לאולפן בתוך כלי זכוכית והרעלתם בגז. הוא והקהל צופים בהם גוססים ומתים, תוך שהוא מדגיש שזוהי המציאות העצובה מאחורי האוכל שלהם.

 עידו קינן וג'וני סילבר מתלוננים על הבעיות בשיח על שחרור בעלי החיים, אבל אין באמת שיח על שחרור בעלי החיים. לו היה באמת שיח, הרי שהאלימות כלפי בעלי החיים היתה מפסיקה, לפחות עד שהיינו מסיימים לברר האם זה בסדר או לא לזרוק אפרוחים למכונות שגורסות אותן למוות, להפריד עגל מאימו הבוכה ולשחוט מיליונים של בעלי חיים על פס ייצור. האלימות הזו, לא של הקוראים לשחרור בעלי חיים, אלא של המכונה הגדולה שמספקת מוצרים העשויים מסבל של יצורים חיים, אלימות זו כבר הפכה לבלתי נראית, והוציאה את עצמה מתוך המשוואה בה אנחנו מחפשים את הפתרון לבעיה. האפרוחים אותם הרג אוליבר הפכו אובייקטים. אין בהם חשיבות אלא בהעלאת המודעות של קהל הצופים. הפרות והתרנגולות הנשחטות הן בלתי נראות, והאלימות כלפיהן איננה מהווה בעייתיות, לא כמו כמה מילים אלימות מפיהם של אלו המבקשים לעצור את פס השחיטה.

צילום : איתי משה, יואב איתיאל

צילום : איתי משה, יואב איתיאל

 הקריאות נגד אלימות וקיצוניות של תומכים בשחרור בעלי חיים נובעת מהמהפך לפיו אלימות וירטואלית מטרידה הרבה יותר מאלימות פיזית המתרחשת מאחורי דלתות המשחטה. אותה אלימות וירטואלית היא אולי מיותרת, אך השאלה שצריכה להישאל היא מדוע אין אף תגובה הולמת שמסבירה מדוע זה בסדר לגרום סבל, כאב ומוות ליצורים חושבים מסוג אחד, כשעל יצורים אחרים צריך להגן. יום לפני פרסום כתבתם של קינן וסילבר פורסם מקרה מזעזע בו צעיר התעלל בכלבה גורה שאימץ, וכולנו יודעים שאם בכלל ייענש, יהיה זה עונש מגוחך יחסית לפגיעה דומה בתינוקת אנושית, ואפילו מגוחך בפני עצמו. ההבדל בין שני המקרים הוא הבדל במעמד. תינוקת אנושית זוכה למעמד גבוה, גורת כלבים זוכה למעמד נמוך הרבה יותר ועגל, מתוקף מעמדו או חוסר מעמדו,  מופרד מאימו מספר שעות לאחר היוולדו ונשלח למקום מרוחק בו יחכה עד הוצאתו להורג. לו היה שיח אמיתי, או אפילו רצון לשיח מצד אלו הכועסים על זעמם של הקוראים לשחרור בעלי חיים, הרי שקודם כל היינו מדברים על סולם המעמדות הזה, זה שמצדיק התעללות ורצח, ואז פונים לטפל באלו ששמחים על כך שלוחם שוורים איבד את חייו בזמן שניסה לרצוח פר גדול להנאת הצופים.

מחשבה אחת על “המכונה הזו הורגת פאשיסטים

  1. לדעתי מה שבולט בנושא הספציפי הזה הוא העלאת תירוץ נוסף למה לא לעבור לטבעונות, בין אם יעודו להשקיט את מצפון המתרץ ובין אם המטרה היא להשתיק את הטבעונים. אם פעם אנשים בחרו לא להיות טבעונים כי זה מוזר, היום יש להם סיבה נוספת – האלימות של גארי יורופסקי. ההתמקדות בדובר היא שיטה יעילה מאד להתעלם מהמסר במקרה הטוב, או להציג אותו כשגוי במקרה הרע.
    מה שכן, התגובות הגואות לטבעונים, הן החיוביות והן השליליות, מעידות על כוחם העולה של הרעיון ושל התנועה בחברה, וזה סימן חיובי מאד לדעתי, גם אם התגובות של הקרניסטים יכולות להוציא אותי מדעתי לפעמים.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s