Home
קצת על אנג'לינה ג'ולי וסוף העולם
ארצה לומר כבר מההתחלה שאני מאחל לג'ולי חיים ארוכים וטובים (נראה לי שהיא מסתדרת), ושאני חושב שתחת הנסיבות הקשות היא אולי עשתה את הדבר הנכון, וזו זכותה המלאה. אך הבעיה הכפולה היא לא בפעולה שלה אלא במסר אותו היא משדרת.
בעיה ראשונה – כפי שניתן לראות בכתבה מדה מרקר, המרוויחה הגדולה מכריתת השדיים היא חברה המחזיקה בפטנט לגילוי הסטייה הגנטית, תהליך שלא כל אישה יכולה להרשות לעצמה לעבור. מילא, אנו עוצבנו להאמין שבעולם ההיפר קפיטליסטי בו אנו מוחזקים בכוח מלטף זה הגיוני שהבריאות שלנו מוחזקת כבת ערובה בידי חזקים מאיתנו. אבל העבדות הזו, התמסרות הגוף שלנו בעבור האדון, באה לידי ביטוי במסר העובר מג'ולי לעולם. כן, זו לא אשמתה ואין לה חלק ישיר בהעברתו אולי, אך למסר העובר הלאה לא תמיד יש קשר לרצונותיו של מוסרו.
הסרטן, המגיפה הגדולה, רבות מדובר על תרופות סודיות שמנצחות אותו ולא נמסרות לציבור, או על פירות שונים שעוזרים להילחם בו בצורה דרמטית, אך מעבר למלחמה בו, יש גם מניעה, או מניעה ככל האפשר. כשמחקרים מראים את הקשר בין אכילת בשר ואכילת מוצרי חלב לעלייה בסרטן (גם סרטן שד), המעשה של ג'ולי פתאום נראה אחרת. הניסיון למנוע סרטן מתחיל בכריתת השד, ולא בשינוי של הדיאטה הרבה לפני כן, מה שיכול למנוע הרבה סבל, לא רק לה, גם להם הלא נספרים שמנוצלים על ידינו ונאכלים.

אבל מספיק על אנג'לינה ג'ולי, בואו נדבר קצת על סוף העולם.

הנה כתבה מאתר הידען, המדברת על כך שאם האנושות מעוניינת לשרוד, עליה לצמצם דרמטית ואף להפסיק לאכול בעלי חיים. לא מדובר פה על חמלה על מיליארדי הנרצחים בכל שנה ברחבי העולם עבור בשרם, אלא על חישוב קר של ניצול משאבים. ד"ר אסף רוזנטל, כותב המאמר, הוא לא הראשון שאומר זאת כמובן. כבר לפני שנים הופיעה ידו של המחקר המחשבת את עתידנו וכתבה על קיר הארמון של המין האנושי שבקצב הניצול הגובר שלנו אנו נמצא אשמים בקרוב ונענש. אז אולי היינו צעירים וחשבנו שמבחינתנו העולם יכול להישרף, אני מקווה שאלו שיש להם ילדים היום חושבים קצת אחרת.

מה עושים עם האזהרה? ישנן שתי קבוצות. האחת דורשת להפסיק ברגע זה את צורת הדיאטה הגורמת כל כך הרבה סבל, גם לגוף שלנו, גם לסביבה ובטח שלכלואים והנאכלים, וקבוצה שנייה שדורשת להתעלם מכל האזהרות ולאכול מכל הבא ליד על ידי שוחט בלתי נראה אי שם מחוץ לטווח הראייה, לפחות עד שלא תהיה ברירה אחרת. כשיגיעו לגשר, יכרתו את גורם ההרס והמוות הזה מהם, יסתכלו סביבם ויעריכו את מימדי הנזק כמי שלא היו עדים לו קודם לכן, יקימו ועדת חקירה, אולי, וימשיכו הלאה אל תוך עולם חדש, מופלא, מוכה וחבול. אם האדם עליון על הבהמה בכך שהוא יכול לראות קדימה ולתכנן את עתידו כראוי, הרי שנמדדנו ונמצאנו אשמים גדולים וטיפשים עוד יותר גדולים.

"This city is afraid of me…I have seen its true face. The streets are extended gutters and the gutters are full of blood and when the drains finally scab over, all the vermin will drown. The accumulated filth of all their sex and murder will foam up about their waists and all the whores and politicians will look up and shout "Save us!"… and I'll look down and whisper "No." They had a choice, all of them".

Rorschach, Watchmen

21205_413172912132150_1891464002_n

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s