Home

שלוש שיחות חשובות היו לי עם אנשים המגדלים בעלי חיים עבור תעשיית הבשר או החלב. הראשונה קרתה בפסח, כשהתקשרתי לרפת המבקשת לארח משפחות ולאפשר לילדים ללטף את העגלים הקטנים. שאלתי את הרפתן שענה לי לאן אותם עגלים הולכים כשהם גדלים, וזכיתי להתפתלויות הרגילות ולשמוע שוב ושוב את שזה בסדר לשקר לילדים כדי למנוע מהם להבין שהעגלים החמודים אותם הם מלטפים הולכים להישחט עוד מעט.

השנייה קרתה מחוץ לאולפן השידור של התוכנית "העולם הבוקר", והאמת שקשה לי לתאר את הטחת המילים שהתרחשה שם כשיחה. על שיח החרשים עם מפטם האווזים כבר כתבתי מספיק.

השלישית והחמורה מכולם, ולא בגלל הטונים או חומרתה של הטחת העלבונות. הייתה דווקא בויכוח בכתב ולא פנים מול פנים מול רפתן. הויכוח הוא אותו ויכוח החוזר על עצמו תמיד, אך הפעם השימוש במילה אחת כמעט הוציא אותי מכליי. אותו רפתן ביקש להסביר שוב ושוב על הרגשתו כלפי הפרות שלו, אותן הוא גם שולח לשחיטה כשהן מתחילות להפוך ללא רווחיות, והמילה בה השתמש היא אהבה. כשאדם חושב שהשוואת הרצח ההמוני המתבצע על ידי תעשיית המוצרים מן המתים לשואה מוזיל מערכה, זאת זכותו וזה בסדר, למרות שאישית אני מעדיף להקשיב לניצולי שואה מצד אחד, ולנאצים לשעבר מצד שני אשר אישרו את ההשוואה, אני יכול להבין לליבו.

בית המשפט בגרמניה פסל את הפרסומת הזו של PETA

בית המשפט בגרמניה פסל את הפרסומת הזו של פיטה

 אך אם אתם שואלים אותי,ואתם לא, כשאדם טוען שהוא אוהב בעלי חיים בזמן שהוא מנצל אותם ברפתות, בלולים, בדירים ובבריכות הדיג, כאשר הוא רוכש את גופותיהם או את תוצרי גופם, הפעם הזילות היא של האהבה, וזו זילות הרבה יותר נוראית מכל זילות של כל אירוע היסטורי. אני חושב שכולם מבינים, גם אם הם לא מודים בכך, שכל המשווים לשואה עושים זאת לא בגלל שמדובר בארוע בו הם מזלזלים אלא להיפך. מצד שני, לקחת מילה המתארת כיצד אני מתייחס לבת הזוג שלי, כיצד אתה מתייחס לילדים שלך, כיצד את מתייחסת לכלבים אותם את אוהבת יותר מכל, ולהשתמש בה כסימן לחיבה ואהבה ליצורים חיים, לא לגופותיהם, אותם אתה שולח למוות, אותם את אוכלת בסופו של דבר, זאת זילות פושעת הרבה יותר של הדבר היחידי שעוד איכשהו טוב פה. גם אם זה לא נעשה בכוונת זדון או בפרובוקציה, עלינו לחשוב על האופן בו אנו מתייחסים לרגש הזה. זה נכון לרפתן שהיה כל כך חסר מודעות עד שניסה לשכנע אותי היום שהוא אוהב את העגל אותו הוא מוכר לשחיטה, וזה נכון לגבי כל אדם פרטי שמודיע שהוא אוהב בעלי חיים, או שמתמוגג מיופיים של יצורים על המסך, בזמן שאחיהם ואחיותיהם שוכבים מתים אצלו בצלחת. האהבה נמצאת אצל כולנו. את האלימות צריך להעלים.

כל אדם שחושב קצת יכול היה לצפות את הקריאות העיוורות לעצור את פעילי 269 שפרצו לול והצילו מעל מאה תרנגולות ממנו. אני בטוח שהמשטרה חוקרת את האירוע, וכל מי שצפה בראיון היום (שלישי) בשעה 18:00 בו סיוון רהב מאיר דיברה עם "מאיה" (שם בדוי) שהתראיינה בשם מבצעי הפעולה יכול היה לראות כיצד גם אחרי שצילומי הוידאו הראו את מצבן הנוראי של התרנגולות, את העכברושים הנוגסים בגופות חברותיהן אשר שכבו לידן הודגשה העובדה (וכן, זו עובדה) שמדובר באקט לא חוקי. השכל הישר שלנו כבר התעקם מספיק על מנת לספר לעצמינו ש"אנחנו אוהבים תרנגולות, אבל לא צריך לפעול כך". הוא התעקם מספיק על מנת לקבע את אותם יצורים חיים בקושי, אותן תרנגולות אומללות, קודם כרכוש ואז כיצורים חיים, כאלו שקודם יש לערב את המשטרה ואז, אולי, מצבן ישתפר. השכל הישר שלנו התעקם על מנת להגיד לעצמינו ש"ככה זה" וזהו. חמור מכל אלו, זה השכל הישר שלנו שאחראי על השמדה כל כך מעוותת של כל כך הרבה יצורים חיים.

לינק לראיון עם "מאיה".

אני אבקש מכל אוכלי הבשר להביט בדבר הזה, בקושי יצור חי, ולהגיד שלא בסדר היה להצילו. לעולם לא אדע מאיפה החוצפה לחשוב כך.

בעוד זמן מה המת-חי הזה יחזור להיות תרנגולת.

בעוד זמן מה המת-חי הזה יחזור להיות תרנגולת.

הצילום שצילמה רונית נעים

הצילום שצילמה רונית נעים

לינק לעמוד של הצלמת

והנה, באותו היום בו שמעתי על הפעולה ל 269 זכיתי להכיר גם את רונית נעים שצילמה תמונה בה ניתן לראות תרנגולות חיות הנזרקות למכולה לפני שיסיימו את חייהן על ידי הלהב. קבוצת תרנגולות אחת הוצלה ממוות על ידי פושעים והקבוצה השנייה נשחטת על ידי עובדים באישור משרד החקלאות. השכל הישר, זה שהתעקם ממזמן, יגיד שזהו דינו של רכוש. אני בטוח, בטוח, שגם אוכלי בשרן של התרנגולות, לכשיתבוננו היטב וישוו בין שני המקרים, יבינו שמשהו בדרך החשיבה שלנו ממש, אבל ממש לא בסדר.

3 מחשבות על “הצדק טורף את ילדיו

 1. חבוב, אתה דמגוג. לא יותר ולא פחות.
  כי אם נפסיק כולנו לאכול בעלי חיים מיליוני אנשים יגוועו.
  נראה אותך מכין סייטן לכל אפריקה, קשקשן – הטבעונות שלכם טובה לצפון תל אביב.

  • בכל שנה נרצחים ברחבי העולם כמאה וחמישים מליארד בעלי חיים עבור בשרם. נוריד ממספר זה את תשעים מליארד הדגים, שכן הם ניזונים מתזונה שונה וחיים בסביבה שונה, ונשארנו עם, בערך, שישים מליארד יצורים חיים הכלואים ונשחטים בכל שנה.
   אתה בוודאי מבין שאנו זקוקים להרבה מאד אוכל ומים עבור אותם שישים מליארד בעלי חיים. הם לא אוכלים שאריות של גידולים שלנו, והם בטח שלא אוכלים עשב כמו שהם אמורים לאכול. למעשה רובה של החקלאות העולמית מיועד בכלל לאותם בעלי חיים ולא לנו. אם ניקח לדוגמא את הסויה, כ98% מגידולי הסויה בכלל מיועדים לבעלי חיים. על פי דוח האו"ם הנקרא "צילו הארוך של משק החי", הקצאת השטחים החקלאיים המיועדים לאותם בעלי חיים כיום עבור חקלאות לבני אדם יכולה לפתור את הרעב העולמי בקלות. לא צריך דו"ח בשביל זה, אפשר להסתפק בלהבין שאם אתה מספק אוכל לשישים מליארד בעלי חיים שלא מחמיצים אף ארוחה, אתה יכול במשאבים הללו לדאוג לשבעה מליארד בני אדם.
   זה יותר הגיוני, זה יותר בריא, ותאמין לי, יותר זול. לא נגעתי בסייטן כבר הרבה זמן.
   אתה מוזמן לקרוא עוד כאן –

   http://anonymous.org.il/art431.html

  • הדבר הכי מטומטם ששמעתי בחיי. הגיוני מאוד, אם תפסיק לאכול בשר אתה תגווע ברעב, גאוני. ירקות אפשר להכין בכל העולם לא רק לאפריקה. השטויות שלך עושות לי רע בחיים, תחשוב לפני שאתה כותב בולשיט.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s