Home

אחד הציורים המפורסמים והגדולים של גויה הוא זה של סטורן (כרונוס) הטורף את בנו (1823), כפי שעשה לכל בניו עם היוולדם מחשש שיתפסו את שלטונו כשיגדלו. בניגוד לציור של רובנס (1636), המתאר את אותה סצנה נוראית, סטורן של גויה אינו מראה שום רמז לרוע או לקור רוח. במקום עיניים המסגירות מזימה מרושעת לפגוע בחפים מפשע, עיניו של סטורן אצל גויה מראות שיגעון, ריקנות ופעולה פראית אשר אינה מראה שום רמז לחשיבה הגיונית מאחוריה, רק פחד וטירוף. כשהוא עומד שם בתוך החשיכה, עם גופתו האנונימית של בנו, אפשר כמעט לרחם עליו ועל האומללות שלו אשר מאפילה על עוצמתו הכבירה. בזמן שאביו של אדיפוס התרשל במשימתו לרצוח את בנו על מנת להגן על חייו, סטורן דורס כל אפשרות לתסביך אדיפלי של בניו, כמו לכל התפתחות בחייהם, כל החלטה עתידית שלהם  ואת הסיכוי שלהם להיקרא אי פעם בשם.

סטורן של גויה מימין, סטורן של רובנס משמאל.

זהו אותו המבט בעיניו של המין האנושי. האדם קיבל את תבונתו, אם מידיו של אלוהים או ממקריות גנטית, ועם אותו הניצוץ במוחו הוא החל במשימתו לכבוש, לשעבד, לנצל או לרצוח את כל שאר המינים החולקים איתו את כדור הארץ. הסיבות רבות, אך רובן, מהבשר הזול הנמכר במזללות מלוכלכות, דרך מעבדות המחקר ועד הניסויים הצבאיים, ממוקמות תחת המרדף אחר המיתוס העיוור בו היה כלוא גם סטורן- הוא ההישרדות העצמית. בשר הוא לא מתכון להישרדות, כל סועד במקדונלדס יודע. תרופה לסרטן לא תהיה בהכרח מפתח להישרדות, וכל אדם עני הנאבק להשיג תרופות אשר אינן בסל התרופות של משרד הבריאות יידע זאת. יותר מכל, זהו מעמדו הרם של האדם שמונצח ברצח ההמוני והאכזרי בכל רחבי העולם. רצח המונע מאותה טעות גנטית או מתנת אל להעניק למין אחר את האפשרות להתעלות, להתקדם, לשגשג ואפילו לחיות בשלווה ובצניעות. כבר לימדנו בעבר גורילה, לדוגמא, את שפת הסימנים, וניהלנו איתה שיחות קצרות, אך נמנע ממנה להעביר את הידע לחברותיה.

האדם זכה בתבונה, אך לא בחוכמה. הנה, הסימן הניכר ביותר לתבונתו הוא הנזק אשר נגרם על ידיו לכדור הארץ, לשאר המינים ולעצמו. סממן זה, לא רק שהינו הדגל הגבוה המונף בזמן כיבוש העולם על ידי האדם, הוא גם בולע בתוכו את הקורבנות העיקריים של האדם – בעלי החיים, בתוכו על מנת לייעל את עצמו.

הכתבה שבלינק זה נשלחה אלי על ידי חבר.

הצבא הבריטי מקיים ניסויים בהם חזירים נורים על מנת לאמן חובשים קרביים ולייעל אותם במלחמות עם בני אדם אחרים. שמעתי על סיפור דומה הקורה גם בצה"ל, אך מאחר ואינו רשמי לא אפרט לגביו (אשמח למידע מחיילים, אם ניתן). לאחר סיום הניסוי נרצחים החזירים בכל מקרה, ומטרת חייהם, זו שנקבעה על ידי המין האנושי בלבד, מנציחה את המיתוס העגום – האדם צריך לשרוד בכל מחיר, ולא רק שזה אומר שלשם כך זכותו לפגוע במינים אחרים, זה גם אומר שמחובתו לעשות זאת, כשכל מי שמתנגד לניצול אלים זה בהכרח מתנגד להישרדות האנושית. הרי זוהי ההאשמה הקבועה כנגד המתנגדים לניסויים רפואיים בבעלי חיים. בינתיים העיניים הריקות ממשיכות לבהות בחשיכה האנושית, כשהן משאירות מאחוריהן את ההרס האנושי הגדל ואת בעלי החיים הרבים שנפלו קורבן בניסיונות לעצור הרס זה.

למה לא קוראים לרצח זה בשם המפורש "שואה"?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s