Home

אתמול ניגשתי לסופר מרקט הקרוב וקניתי חבילת טופו. הטופו עלה לי קצת יותר משלושה עשר שקלים, ואני מניח שכמות זו תספיק לאדם בודד לשתי ארוחות או שלוש, תלוי איך יבושל ועם מה. כשהסתכלתי על חבילת הטופו (צריך לבדוק תאריך תפוגה, מלבד מחיר, כמובן) נזכרתי בתמונה אותה שחררה התנועה הליברלית החדשה על גבי הגלים הסוערים של הפייסבוק, תמונה שמאד הכעיסה אותי אך אילצה  אותי להישאר זועם בשקט בחדרי, שכן כבר לפני מספר חודשים אותה תנועה הדוגלת בחופש חסמה את האפשרות שלי לכתוב בעמוד שלה בגלל דעותיי.  פוליטיקאי טוב צריך לדעת מה להגיד ומתי, אני מניח,  ומה לעשות, אני פוליטיקאי גרוע ביותר.

 התמונה הראתה פעילה של גרינפיס שהתארחה בתוכנית הבוקר "העולם הבוקר", ובה היא הסבירה מדוע קוראת גרינפיס לא להוזיל את מחירי הבשר. על התמונה ששוחררה על ידי הליברלים הדוגלים בחופש נכתב – "לא מבינה למה עניים רוצים בשר, כשיש טופו אורגני בניצת הדובדבן". אכן, הקריאה לייקור הבשר מצטיירת כביטוי מובהק של אליטיזם מאיים אשר מתנער לגמרי מהצורך של השכבות החלשות לשרוד. כך נראה באותה תמונה וכך נראה מהכתבה של בועז ארד, אשר באה בעקבותיה (או לפניה?, זה קשה לעקוב אחר השתלשלות האירועים כשהמשלשל חוסם אותך מהעמוד שלו). כמובן שאת הטענה של התנועה לגבי הראיון בתוכנית הבוקר ניתן לפרק בקלילות אם רק מקשיבים לראיון, כמו שאת כתבתו של ארד ניתן לפרק אם רק מקשיבים למציאות. אז כמו שאמרו רבים וטובים ממני, ברוכים הבאים למדבר של הממשי:

חבל שלוחמי החופש הליברלים לא דואגים להוזלת הטופו בניצת הדובדבן.

 אותה תמונה אשר מנסה לגרום לצופה להאמין שאכן אותה פעילת גרינפיס רוצה ברעתו על ידי כך שהיא מנסה להעלות את מחירי הבשר צריכה לצאת מנקודת הנחה שאותו אדם הצופה בה לא צפה בראיון, או שצפה ולא הקשיב. הטענה העיקרית (לאחר שזכויות בעלי החיים הורדו מהדיון, שכן לא ניתן לדבר על נושאים כאלו עם אנשים קרים שרצח תעשייתי שכזה לא מעניין אותם כמו הכסף שבא בעקבותיו) הייתה שבמקום הבשר כדאי להוריד את מחירי הפירות והירקות, אשר עלו ועלו מבלי שאף אחד הרים את קולו, ואשר מזינים הרבה יותר מאותו בשר שנוי במחלוקת. מחקרים הרי מראים, כך ניסתה הפעילה להראות חרף התנגדותו של עמיתה לויכוח, על הבעייתיות באכילת הבשר. לא רק שאינו מומלץ לבריאות, אלא גם כך איננו כל שכיח (הכוונה לבשר בקר) בארץ כמו שהוא שכיח במדינות אחרות במערב. כאן אוכלים בעיקר גופות של תרנגולות ולא פרות. אם נוריד את מחירי הפירות והירקות במקום, הרי שגם נחסוך לאנשים כסף מיותר על קניית בשר וגם נחסוך כסף מיותר על בעיות רפואיות שיכולות להתפתח מאכילת בשר (אלא אם כן ישנן מחלות הנובעות מאכילת יתר של ירקות, ואז הקייס הזה יכול לרדת מהויכוח).אז אם כל החלק הזה נעלם מתעמולה ששוחררה על ידי התנועה הליברלית, ולא הורם קול לטובת הוזלת פירות וירקות, הרי שמדובר בתעמולה שבאה לטובת מי?

לינק לראיון המקורי

רגע.

והנה הכתבה. בכתבה של ארד נמשכת המתקפה על גרינפיס. הוא כמובן מפנה את עיקר הויכוח ליערות הגשם, תוך התעלמות משאר האזורים המשועבדים לתעשיית המוות העולמית. ארד טוען בפסקה השנייה נגד המזימה למנוע מעניי הארץ בשר על מנת לתקן כלכלה ישראלית זעירה ביערות הגשם, אפילו שלמקור הבשר המיובא לארץ אין קשר ליערות אלו. הוא מתעלם או שאינו יודע על הנזק שכל גידול בשר גורם. על כמויות המים המטורפות הנדרשות על מנת להביא המבורגר אחד לצלחת (כ-2400 ליטר)  או על אחוז השטחים הנדרשים על מנת להחזיק או את בעלי החיים שהולכים להירצח עבור בשרם או את האוכל שלהם (שליש מהאדמה היבשה שבשליטת האדם בעולם). הוא מדבר בגנות הטבע הבתולי, שכן הקידמה אותה הוא מציג צריכה לבוא על חשבון אותו טבע, אך מתעלם לגמרי מתחזיות שאומרות שלא רחוק היום בו נהיה חייבים להפסיק את אכילת בעלי החיים הללו אם נרצה לשרוד בעולם שיכול להתמודד איתנו.

הכתבה כפי שפורסמה בעמוד התנועה בפייסבוק

אם בעצם לא בריאותו של צרכן הבשר העני היא מעניינם של התומכים בהוזלת הבשר עבורו, ואם סביבתו היא גם לא מעניינם של אותם אנשים, אלא רק בהמשך צריכת הבשר שלו, סביר להניח שהקריאות בדבר הזכות של העניים לרכוש כמה שיותר בשר יכולה להתפרש גם כדאגה לכיסם של עוד כל מיני אנשים, והניחוש הלא מושכל שלי הוא שהדאגה העיקרית כאן היא לכיסם של השוחטים ולא של הסועדים. אולי אני טועה. אולי. כבר נחסמתי על פחות מזה.

קצת על מחקר סין.

על העתיד הקרוב ושוק הבשר

צילו הארוך של משק החי

  בסוף הכתבה הוא עושה קשר בין אנשים אשר דואגים לזכויות בעלי חיים, לסביבה ולבריאות ובין האביב המוסלמי ומי שהפכו אותו לחורף האיסלמי הקיצוני. בעולם הזה אנו חיים, חברים. עולם בו לאנשים כמו ארד וחבריו יש את החוצפה שלא תאמן להטיל כאלו האשמות. אין חוצפה גדולה יותר מזו של האדם אשר תומך בכליאה, התעללות ורצח של מליארדים של בעלי חיים בכל שנה עבור אוכל תוך גרימת נזק שאין כדוגמתו למינים שלמים כמו גם לכדור הארץ, תוך שהוא קורא להנעה קדימה של תעשיית החלב/ביצים/בשר, שהיא אחת מהתעשיות הכי מזהמות בכדור הארץ אם לא המזהמת מכולם, כשהוא מעז לקרוא למתנגד לו, לשזה שאיננו רוצה לפגוע בטבע – אקו פאשיסט או בכינויים דומים. אין חוצפה, ואין בדיחה גרועה מכך. כוחה של מילה הוא גדול ביותר, אם לא יודעים לראות מבעד למילים החלולות של לוחמי החופש הליברלים.

הכי חשוב לזכור שבסופו של דבר הויכוח הוא זה – כמה צריכה לעלות הגופה של היצור הזה:

את זה חשוב לזכור.

6 מחשבות על “וכמה עולה ארד?

 1. אם תתן לי את שמך בפייסבוק אשמח לאשר חברותך בדף התנועה הליברלית על מנת שתציג את טענותיך ונענה להן. (זה רק ידרוש תרבות דיון מנומסת על מנת שלא תחסם).
  בברכה,
  בועז ארד

  • תודה. מעניין, אך את התיקון היה צריך להגיש לאותה פעילת גרינפיס בטלוויזיה, ולא לגרום לה להראות כאילו היא רוצה שתשלם יותר על ירקות.

    • אני בטוח שזה מפריע לך, אבל אם תשים לב, אני לא מדבר על האג'נדה הכללית של התנועה הליברלית, אלא על התמונה הספציפית ביחס לראיון, בו נאמרו דברים שונים לגמרי ממה שמצטייר גם בתמונה וגם בכתבה של ארד. אני שמח שאתם בעד הורדת מחירים לירקות ופירות, אבל אם זה היה נאמר גם בראיון היה יכול להיות קייס מעניין.

     מעניין, עד שהיו מדברים על הנזקים של תעשיית הבשר.

     כל הכבוד על הרצון להוריד מחירים לירקות ופירות, באמת. אבל בזמן שאתם לא רואים שום הבדל בין פירות ופרות, ישנו למעשה הרבה הבדל. היה ניסיון לכסות על ההבדל הזה, ולדעתי הוא סרח והסריח, זה הכל.

     ואם רמזתי בטעות שאתה משתייך לתנועה הליברלית למרות שאתה לא, על זה אני מוכן להתנצל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s