Home

אינני זוכר לפני כמה שנים בדיוק החלטתי שאני מפסיק לאכול בשר, ואינני זוכר מתי בדיוק החלטתי שאני מפסיק לצרוך כל דבר אשר מקורו מן החי. הנדידה לטבעונות הייתה נחושה, אך הדרגתית, ולאחר מספר שנים כמעט ללא בשר, ואז ללא בשר בכלל, הפסקתי ביום אחד עם חלב. ההחלטה לא לגעת במוצרי חלב הגיעה לאחר צפייה בהרצאה על נזקי החלב לגוף. הבחירה הזו, הפסקת צריכת חלב ממניעים בריאותיים אמנם הייתה מבורכת, אך ניתן להבחין בה בחוסר הבנה שכיח לצערי בנוגע למשק החלב.

מתוך התכלית המשולשת במעבר לטבעונות, בשביל בעלי החיים, בשביל הסביבה ובשביל עצמנו,  המטרה האחרונה הינה הכי פחות חשובה בעיניי. באותם ימים נראה היה לי, כפי שנראה להרבה צמחונים ואוכלי בשר אשר עדיין מבינים את העוול הנעשה לבעלי חיים בתעשיית הבשר, שתעשיית החלב איננה מזיקה לשבוייה, ולכן לא מיהרתי להיפרד ממוצרי חלב עד שנתקלתי במידע שלא הכרתי לפני, בנוגע לנזק העצום שהוא גורם לגוף. ההפסקה הייתה מיידית. בתום הוידאו קמתי להכין לעצמי כוס נס קפה בצורה אוטומאטית, שתיתי חצי מהכוס כמעט בכוח, שפכתי את שאר תכולתה לכיור ואת קרטון החלב לפח ושם זה נגמר.

מתעשיית הביצים לקח לי זמן רב יותר להיפרד. אם נראה היה לי שתעשיית החלב איננה מזיקה לפרות, הרי שמובן היה לי שאין נזק לתרנגולות אשר נותנות לנו ביצים לא מופרות. חוץ מזה, נראה היה לי שזו מלאכה קשה מידי לבדוק כל מוצר ומוצר על מנת לוודא שאיננו מכיל ביצים. כמובן שטעיתי (בנוגע לכל), ולבסוף הפסקתי לחלוטין עם ביצים. רק מאוחר יותר התוודעתי לעולם האפל והאיום ממנו הן מגיעות.

הנה עוד השוואה לצוררים המגיעה לנו. הציווי של פרעה – "כל הבן הילוד היאורה תשליכוהו וכל הבת תחיון", מהווה את הכותרת המדויקת לאופן העבודה של נוגשי העבדים המפעילים את סוללות הלולים הרבות בארץ ובעולם. בזמן שאדם הנהנה מתעשיית הבשר מצדיק את הרצח המתועש על ידי התועלת שהוא עצמו מפיק ממנו, אדם הנהנה מתעשיית הביצים צריך להתמודד (אם בכלל ירצה להתמודד) עם הצדקת רצח אשר אף אחד איננו מפיק ממנו שום תועלת. רק בישראל נרצחים כ15,000 אפרוחים ביום על ידי תעשיית הביצים, מהסיבה שהם זכרים ובכך לא מועילים לה. הסלקציה הקרה הזו מובילה לפרוצדורה אשר מולידה קברי אחים על בסיס יומי. אלו אפרוחים אשר לאחר הצצה קצרה לעולם האכזר אליו נולדו  נידונים לאחת מתוך שלוש צורות רצח.

הראשונה – קבורה בחיים של מאות מהם בתוך שקיות זבל גדולות.

לחצו על התמונה כדי להגיע לכתבה.

השנייה – גריסתם בתוך מכונות אשר יוצרו למטרה זו.

אמליץ לכל מי שאינו משתמש בביצים לא לצפות בוידאו זה.

השלישית – גז.

המין האנושי, זה שמתחלחל משימוש בגז רעיל על חבריו, ובאותה נשימה מייצר מכונות אשר יעודן היחיד הינו גריסה של תינוקות חיים בני דקות ספורות, לימד עצמו שיש הצדקה לקברי אחים של אלפי תינוקות ביום על מנת לספק מוצר אשר אין לו באמת שום צורך בו, רק תאווה. הנה רצח אשר אין לו שום תכלית אחרת מלבד השמדה.

נכון, בארץ ישנו מאבק להעביר את האחריות על הלולים הרחק מידיו של משרד החקלאות אשר דואג לחקלאים ולא לבעלי החיים אשר שבויים בשטחם. מעבר כזה יכול למנוע הרבה מהזוועות אשר מהוות את החיים האיומים של התרנגולות הדוגרות, אך איזה פיתרון של איזה משרד יכול לפתור בעיה של 15,000 אפרוחים זכרים ביום? כאן שוב אני נתקל באנשים שמנסים להתנער מהמערכת האכזרית בליבם, אך בעזרת פיהם וכספם הם תומכים בה לחלוטין. כל עוד ישנה תעשייה שכזו, אין פתרון אחר חוץ מפתרון סופי עבור אותם זכרים.

אם עלי לבחור, אני חושב שגורלם של אותם אפרוחים עדיף על גורל הנקבות והייעוד שלהן בחיי העבדות שמחכים להן. אני חושב שכולנו זוכרים כיצד תרנגולת אמורה להראות, כפי שלמדנו וראינו בגן ובבית הספר היסודי דרך תמונות. השוואה בין תרנגולת מדומיינת כזו לתרנגולות הכלואות בלולים היא כמו השוואה בין דוגמנית מרוטשת בפוטושופ בפרסומת ובין אם גוססת בסומליה. כל עוד אנחנו ממשיכים לחשוב שהייעוד הטבעי של אותן תרנגולות הינו להוות מכונות המייצרות ביצים עבורנו, לא נכאב כשנביט אל תוך לול תרנגולות בו אין לאף תרנגולת יכולת לזוז מהמקום בו היא מקובעת מפאת השטח המינימאלי המיועד עבורה. אולי נבחין בכך שמקורן של כל התרנגולות חתוך, והנה מופיעה הזדמנות פז נוספת עבורנו להצדיק פעולה כל כך איומה של קיטום המקור, כשאנו מכריזים שפעולה זו נועדה למנוע פגיעה של תרנגולת אחת בשנייה. מצד שני, לא רק המוות הוא כלי אותו אנו מרשים למטרות מסויימות, אלא גם אלימות, ואם היא איננה רצויה כשהיא באה מהתרנגולות עצמן (גם את האפשרות להגן על עצמן לקחנו מהן), היא רצויה כשהיא נדרשת על ידי האדם. רק לאחרונה אסרה הממשלה על תהליך ההשרה הכפויה, אשר בו מרעיבים את תרנגולות הלול על מנת שיפיקו יותר ביצים, וכמובן שכל התייחסות למיתוס לולי החופש אשר מוכרים את תוצרתם בכל הארץ מבלי תוך מכירת הרעיון המדומיין של תרנגולות המסתובבות חופשיות בשדה תהיה לא רצינית וצינית. כליאה של תרנגולות בלולי חופש היא כמו כליאה של אנשים במחנות חופש.

כך אנחנו זוכרים אותן.

כך הן נראות. תרנגולות שחולצו מכלובי סוללה.

התמונה נלקחה מכאן.

רצח של חף מפשע הוא רצח של חף מפשע, ואין הצדקה שתציל אותו מלהיות פשע חמור ביותר, אך מכל ההרג האכזרי הקיים בתעשיות הסבל אשר מוכרות לנו את תוצרתן, בשר, חלב וביצים (לא לשכוח גם דבש!), תעשיית הביצים היא היחידה אשר מנסה להחביא בתוכה רצח המוני ויום יומי שמטרתו היחידה היא השמדה קרה ופינוי מקום. ללא שום הצדקה, ללא שום מיתוס בריאותי וללא שום התרפקות על הימים הנוסטלגיים של האדם הצייד, או נסיונות דומים לרפד בנוחות את הרצח המתרחש בתעשיית הבשר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s