Home

כחלק מהקמפיין הנרחב לשחרור גלעד שליט הוכנסו מספר אנשים מפורסמים כאלה וכאלה אל חדר אשר תואר כצינוק, ובו הם חיכו כשעה על מנת לנסות ולהבין מה מרגיש חייל אשר לא שמעו ממנו כבר חמש שנים. המטרה אולי טובה וחשובה, אך אינני חושב שאפשר להסתכל ביותר מידי רצינות על אדם אשר נכנס לחדר מצולם ומנסה לתאר בשישים דקות את – מה? נכון לאותו יום לפחות, לא ידענו שום דבר על אופן החזקתו של שליט. הישיבה הזו, הנוחה, למשך פרק זמן אשר אחריו ניתן להמשיך את שאר הלו"ז היומי, לא היוותה לדעתי שום רפרנס לכליאת חייל בשבי במשך מספר שנים. אין לי טענות כלפי המשתתפים, רק כלפי התוצאה.

 

מדוע פעולה זו לא תוארה כקיצונית, בזמן שמיצג בו שלושה פעילים הדגימו לציבור את התהליך הכואב והמחפיר של הטבעת מספר על עורה של פרה הכלואה עד מותה ברפת או במשחטה הטרידה כל כך הרבה אנשים?

הרי כל מי שבאמת רוצה יכול ללכת ולבדוק בעצמו את התנאים המחרידים בהם מוחזקות פרות, או כל חיה אחרת המשועבדת לנו עד רציחתה, אך מאחר ואף אחד לא עושה דבר שכזה, האם לא כדאי להראות לנו? כדאי, אך לא יעיל בדיוק מאותה סיבה. אדם שיכנס לכלוב למשך מספר שעות לא יגיד שום דבר חדש לאף אחד. אך מה שמייחד, ובכך מזעזע אנשים רבים (בינהם טבעונים) במיצג ליום ההזדהות עם השואה רחבת ההיקף של חיות המשק הוא שבמקום ניסיון עקר לנסות ולהבין את מה שעובר על הפרות הכלואות, הייתה פעולה אחת פשוטה,וחשוב מכך, זהה ומדויקת, לפעולה הנעשית אלפי פעמים ביום על אלפי תינוקות של פרות.

בניגוד להדמיה של שבי, הכאב והצלקת האמיתיים על עורם של המציגים (מציגים את הפעולה, לא מציגים הצגה) מציב את הצופים עם פעולה אמיתית וכואבת אשר נראית כמעט בנאלית לכל מי שיודע שצריך להדביק מספר קטלוגי לסחורה. הפעם, כשהיא מבוצעת על בני אדם, אנו מבינים את הכאב שבה, והבאת הכאב הזה אל תוך חיינו היא מה שמכעיס אותנו.

היד של סאשה, אחד המציגים.

לעומת הכעס, מה שהכי מזעזע אותנו הוא שאיננו יכולים להסביר לעצמנו מדוע פעולה זו, על בני האדם, חריגה בעינינו, ואותה פעולה, שנעשית מיליוני פעמים בכל שנה ברחבי העולם על עגלים צעירים, נראית לנו לגיטימית.

לא רק לפרות.

12 מחשבות על “איך מציגים אימה

 1. אורן, פשוט מדהים וחייבת לשתף בחוויה שלי.
  אתמול במיצג הגיע תורו של אחד הפעילים להצרב, הסתכלתי טוב טוב על רגע הצריבה, (כששאלו אותי כמה זמן זה לקח, עניתי שזה לקח המון זמן, משהו כמו 10 שניות ובסרטון אני רואה שזה היה ממש נגיעה והרחקה, מוזר) ופתאום קלטתי משהו מטורף, קלטתי כמה פרות אני ראיתי בחיי, צרובות וגם אני לא התייחסתי לעניין הזה בכזה כובד ראש, התייחסתי למצע החרא, להריונות הכבדים, להמלטה, להפרדה, לכליאה, לשיעבוד, לרצח אבל לא ממש לצריבה.
  ואז נפל לי פטיש 500 ק"ג על המח, אפילו אני, שאני מתייחסת לנושא הטבעונות בכזה כובד ראש, לא קלטתי כמה האקט הזה מטורף באלימותו.

  המיצג הזה עשה לי המון וכבוד גדול לכל מי שלקח חלק בדבר המרשים הזה.

  • מסכים. ואם אנשים מזועזעים מפעולה שהיא כמעט ומזערית ביחס לשאר החיים שאותן פרות עוברות, אפשר רק לתהות איפה ההגינות בלהמשיך את אותו מסע יסורים.

 2. חבורה של תותחים…כל הכבוד…
  אני מתאר לעצמי שזה היה מאוד קשה עבור השחקנים גם..
  העברתם מסר בצורה אמיתית ,אני מקווה שזה יעשה משהו.
  אשמח לעזור בפעולות הבאות או בכל דבר אחר.

 3. מה הוא עושה לו בסרטון הראשון? מה הוא עושה? מה זה? מה הוא עושה לו??? מה לעזעזל קורה פה????

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s