Home

ישנה אמירה לפיה גזענות הינה דחיקה של קבוצות אתניות לפינה יותר ויותר, עד לנקודה בה הן מתחילות למרוד, ואז הצדקת אותן פעולות כנגדן על ידי הצבעה על האלימות בה הן נוקטות. זו לא הגדרה שיכולה להתאים לכל צורות הגזענות אותן הכרנו לאורך השנים בצורה גורפת, אך היא אם נחליף את המילה "גזענות" לכל מילה אחרת המצביעה על קבוצה אחת המאשימה ופוגעת בקבוצה אחרת, נשיג תוצאות מרשימות בנוגע להתאמה למציאות.

כשכתבתי את הטור בנוגע לביקור של חברי ושלי ברפתות שונות טענתי שלא ראיתי פרות כל כך קרובות אלי עד אז. רק לפני יומיים נזכרתי פתאום, ואינני יודע איך שכחתי בכלל, שלפני כחמש שנים בערך הייתי בצפון, כשעדר פרות עבר לידי באיטיות. לא נגעתי בהן אך זכור לי שאחת מאותן פרות נעצרה לפתע וכשהתקרבתי אליה הופתעתי לגלות למה. פס סימון ישן היה מתוח כשלושה סנטימטרים מעל האדמה והיווה מחסום עבור אותה פרה שיכלה באותה הקלות לעבור מעליו או לקרוע אותו. הורדתי אותו לאדמה והיא המשיכה בדרכה. אני זוכר שחשבתי באיזו קלות ניתן לכוון ולבלום את אותה הפרה (אני מניח שפרות אחרות יתנהגו בצורה שונה, אחרת לא היינו צריכים גדרות מתכת ברפתות) על ידי סרט סימון שלא אומר כלום ולא עושה כלום, כזה שהיה זרוק בשטח ולא באמת הפריד בין שני אזורים, כזה שהיה נטול משמעות חוץ מהמשמעות העצמית שלו. כיום אני חושב עלינו, בני האדם, שחושבים באותה צורה בדיוק, ואפילו גרוע מכך.

לקראת בואו של גארי יורופסקי לארץ הרשת רעשה וגעשה בשצף של ברכות, קללות והאשמות. העובדה שהוא מוגדר כטרוריסט היוותה את חוד החנית של ההתנגדות של אלו "שאינם מתנגדים לטבעונות, רק למתן במה לאנשים אלימים". לאחר שסיימנו לרדוף את המכשפות, ואז את הקומוניסטים, הגיע תורם של האנרכיסטים והטרוריסטים. קראתי תגובה של מישהו ששאל בציניות למה כל ארגון טרור נקרא החזית לשחרור – X. התשובה היא פשוטה, הפוכה ועגומה. הרבה ארגונים הרוצים לשחרר קבוצות ספציפיות נקראים ארגוני טרור, מאחר ולשלטון לא נוח עם שחרורן של אותן קבוצות. מובן לחלוטין שכשארגון מסוים מבצע מעשי רצח מתוכננים הוא באמת זכאי לכל גינוי ולוחמה כנגדו, אך שתי שאלות שצריכות להישאל הן –

1 – האם אנחנו מתנגדים לכל ארגון טרור באשר הוא, או שמא מטרתו הספציפית תשנה את דעתנו לגביו?

2 – האם נגדיר כך כל קבוצה שרוצחת אחרים, או שהאידיאולוגיה שלנו תכתיב לנו מי הטרוריסט ומי באמת לוחם חופש?

 

כולנו נשמח לספר לעצמנו שאנו נתנגד לכל ארגון טרור באשר הוא, אך אני בטוח שאף הרצאה חיצונית של לוחם בלח"י או באצ"ל לא הייתה נפסלת בשום תיכון בגלל האלימות כלפי חפים מפשע שהונהגה בארגון. השאלה השנייה נוגעת, לדוגמא, למעל מאה אלף אזרחים עיראקים שנרצחו בפלישה האמריקאית לעיראק (על פי הערכות זהירות. מקורות אחרים מצביעים על מספרים גבוהים בהרבה). האם היינו סלחנים גם כלפי מאה אלף אזרחים מתים באחת ממדינות אירופה לאחר פלישה של מדינה עוינת?

אז אנו מבינים שהקביעה לגבי מיהו טרוריסט ומי שאיננו טרוריסט הינה סובייקטיבית לחלוטין. כאן אוסיף פרט קריטי מבחינתי. ארגון החזית לשחרור בעלי חיים שם בראש ענייניו הימנעות מפגיעה בחיי אדם כמו בחיי בעלי חיים. אז מדוע אנו שמים באותה קטגוריה ארגון שפוגע במכלאות ומשחרר יצורים חיים יחד עם ארגונים שרוצחים בני אדם?

אין בני אדם שקמים בוקר אחר ומחליטים להיות טרוריסטים – כלומר לפגוע בחפים מפשע רק לשם פגיעה בחפים מפשע. אינני מצדיק פגיעה כזו בשום מקרה, ולא משנה מהי המטרה, אך אני מבין שאותם אנשים עושים זאת על מנת לנסות ולהבטיח חופש של אחרים. לוחם חופש וטרוריסט הם שני הצדדים לאותו המטבע בדיוק. מצד אחר המדוכאים יראו באותו אדם כמי שלוחם עבור שחרורם ומצד שני השלטון יראה בו כמי שפוגע בו ובנתיניו האחרים, ועל כן כטרוריסט. מספיק לשים לב לאופן בו התקשורת עודדה אותנו לסלוד מפעילים לזכויות אדם בשנה האחרונה על מנת להבין זאת. אז מה לגבי אלו העוברים על החוק על מנת לשחרר בעלי חיים?

בנאום המצוין של וולטר בונד, ששרף בית חרושת לעורות כבשים, לפני שנכנס לכלא, מוסברת היטב הבעיה. אנו חיים בתוך חברה המקדשת רכוש מעל לחיים של חבריה. כולנו יודעים שמאה אלף העיראקים שנרצחו על ידי חיילי ארה"ב מתו עבור נפט ולא עבור המעורבות של עיראק בפגיעה במגדלי התאומים, ואנחנו מקבלים זאת כמשתתפים במשחק שאומר – כסף ורכוש שווה יותר מכם. עבורנו מדובר בסרט סימון מהמטופשים שיוצרו אי פעם, וסרט הסימון הזה מונח בגובה של סנטימטרים ספורים מהאדמה ובכך מונע מאיתנו לעבור ומראה לנו את הדרך בה עלינו ללכת. את העונש הרי מובן שיקבל, אך מה הביא אותנו, הציבור, להחלטה שאדם שהעדיף את טובתם של יצורים הנרצחים עבור בגדים וריהוט על טובתו הכלכלית של אדם המפיק תועלת מרציחתם לטרוריסט? האין זו הגדרה בלבד שלמדנו לא לעבור עליה? מדוע הטענה הזו, בנוגע למעצרו של בונד נראית לנו בכלל הגיונית אם אנו מבינים את כל המניעים שלו?

“Terrorism in the name of animal rights is every bit as dangerous and destructive as the other threats facing our country today,” said FBI Special Agent in Charge James Davis.  “The actions of Mr. Bond resulted in significant property damage and worse, could have resulted in the loss of life.  The FBI, along with the ATF and our other Joint Terrorism Task Force partners are committed to working together to ensure that citizens of this country are safe from terrorist threats of all kinds.”

ב2011 הונח סרט סימון נוסף. מהלך חוקתי בשם HF589, או בשמו המוכר יותר – Ag Gag, מונע כל תיעוד של משחטות או מעבדות ומונע, יחד עם ביקורת לגבי "טיב" הבשר, גם מידע לגבי התעללות ומידע כללי יותר לטובת האזרח שעוד חושב שבשר גדל בניילונים בסופרמרקט. חוק זה וחוקים שיקומו בעקבותיו, מטרתם להוציא מהלקסיקון שלנו את המושגים בנוגע לאכזריות כלפי העלי חיים, כזו שמניבה תועלת כלכלית למבצעיה. אנו, המפחדים מטרוריסטים כמו שפחדנו מקומוניסטים בשנות השישים עשויים לשכוח בקרוב למה בכלל נאבקים עבור החופש של יצורים חיים עליהם לא נדע שום דבר מעבר לכך שהם מרכיבים את הארוחה שלנו. התיעוד לגבי ההתעללות ילך ויתדלדל עד שיגיע היום בו נפקפק באמיתותו. ככה מחנכים אותנו לעשות, ואנחנו עדר שעושה מה שאומרים לו.

את התמונה של הבחורה המצחקקת לצד הקוף הסובל הכרתי מהקליפ הזה –

האם אנו עומדים בפני היום בו טרוריסטים יהיו גם אלו המחזיקים בידיהם מצלמה? רבים מהפעילים החברתיים או אלו שלקחו חלק בימי שישי בבלעין יגידו שהיום כבר הגיע. אולי במקום להזדעזע ממספר הטרוריסטים סביבנו, ושוב, אני מדבר רק על אלו שלא פגעו פיזית באף אחד, נתחיל לשאול מה טיבו של המנגנון שמעניק להם את התואר הזה מלכתחילה.

ואם כבר Skinny Puppy, אי אפשר לסיים בלי הקריאה האלמותית – Keep the Camera alive!

באוגוסט 2012 מתו 70,000 תרנגולות בשלושה לולים על ידי אדם שיכור שכיבה את החשמל מאותם לולים למספר דקות, ובכך ניתק אותם מאוכל, שתייה ומאווררי קירור. אותו אדם הוא סתם וונדליסט שיכור מאחר ולמעשיו אין אג'נדה. הוא לא שיחרר את התרנגולות לחופשי אלא הרג אותן בטרם הניבו מספיק תועלת למשעבדן. חברי תומר שמעיה הפנה את תשומת ליבי לשאלה החשובה מכולן לגבי ידיעה זו, והיא באילו תנאים מוחזקות אותן התרנגולות אם תוך מספר דקות ללא חשמל כולן מתו. אם אתם שואלים אותי, יש טרוריסט בסיפור הזה, והוא לא אותו אדם שיכור. אבל אתם לא.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s