Home

לא אקח צד בויכוח הקונבנציונאלי בין מאמינים ואתאיסטים מאחר ואינני מסכים אם אף צד, אך יהיה זה קל מאד לשים את האצבע על מהלך קונסיסטנטי של הצד המאמין, המאפשר לאלוהות לשכון בכל שאלה עליה המדע עדיין לא קיבל תשובה. מהלך כזה של דיון הינו מובן מאחר והמטרה העיקרית (אם לא היחידה) במחלוקת זו היא המשך הויכוח וביצור הצד המתגונן ודעותיו, ולא חתירה אל אמת או פתרון. זהו איננו מצב נדיר, וניתן לאתר אותו בכל סוג של ויכוח בו הטענות הנטענות על ידי הצדדים השונים עוברות בשלב מסוים מהמצב בו הן מגינות על דעה מסוימת, למצב בו הן מגינות על עצמן ועל מי שטוען אותן.

תודה לעמוד חלב – עובדות או מיתוסים על התמונה.

 הביקורת על תעשיית הבשר והחלב מתעצמת למימדים אשר כמעט בלתי ניתנים לשליטה על ידי אלו המגוננים עליה, ובתגובה מתחילה להגן על עצמה במקום על מוצריה. אני מבין שלא לכולם אכפת מבעלי החיים אשר מעונים ונרצחים לצורך הכנת מוצרים הניתנים לרכישה תחת הכותרת "מזון". למרות שאנחנו כבר בדרך החוצה, אנחנו עדיין חיים במסדרון חשוך של אמונה בעליונות הגזע האנושי על שבוייו הרבים. אבל גם אם נתעלם לרגע מהסבל הבלתי נתפס לו אנחנו גורמים, גם הטענות האחרות המקיפות את התעשייה הזו ללא מתן מרווח נשימה מחייבות תשובות על ידיה, ותשובות אלו הינן בלתי הגיוניות מאחר ואינן אפשריות.

 בשנת 2010 היו על פני כדור הארץ יותר מ19 מיליארד תרנגולים ותרנגולות. מספר הפרות היה מעל 14 מליארד. מספר הכבשים היה מיליארד וכך גם החזירים (ניתן למצוא את המספרים המדויקים כאן ).  לא צריך חישובים מסובכים במטרה להגיע לנתונים ספציפיים לגבי ניצול האדמה והמים עבור אותם בעלי חיים כשמבינים באילו כמויות של בעלי חיים מדובר מדובר. בכל זאת –  אחוז המים אשר מיועד לכל אותן חיות מגמד כל תחושת שליחות אישית לחסכון במים בבית או בעבודה. כשלושים אחוזים מהאדמה אשר נמצאת בשימוש האדם מיועדים או עבור אותם בעלי חיים או עבור גידול אוכל עבורם. רובה של החקלאות מיועדת עבור בעלי החיים אשר ישחטו בקרוב ולא עבור בני אדם המתים ברעב, והנתון המזעזע ביותר הינו ניצול הדגה (אשר על פי התחזית הולכת להעלם מהים בעתיד הקרוב עד כאב), אשר רובה הופכת לאוכל לפרות, על פי דבריו החשובים ביותר של פיליפ וולן. לא מספיק שכמות הדגים אשר נלקחים מהמים היא כל כך גדולה שלא ניתן באמת לעקוב אחריה, רובם המוחץ הופך להיות אוכל לפרות אשר לא אמורות בכלל לאכול אותם. ניתן להבין לאיזה רמה של אבסורד הגיע השיח בנושא כאוב זה כשאלו הקוראים להפסיק את הנזק הקולוסאלי הנגרם לעולם על ידי תעשייה זו נקראים 'אקו פאשיסטים' ו-'טרוריסטים' על ידי אלו הרוצים בהמשך קיומה.

 לא אתייחס לטענה על פיה אוכל טבעוני הינו סוג של מותרות נובורישית. אני חושב שכל אחד שיחשב את אופן פעולתה של התעשייה הזו יבין מייד שההיפך הוא הנכון. אבל השאלה היא איזו תשובה יכולה להתקבל עבור השאלה המוצגת כאן בדבר עתיד בעולם כולו, כולל האנושות שמחריבה אותו? האם אלו אשר מחשיבים יצורים חיים לרכוש שלהם יעדיפו את זכותם לאותו רכוש והפקת רווחים ממנו על פני עתידה של האנושות?

 לפני מספר שנים נתלו מודעות רבות אשר לפיהן מועצת החלב גילתה שחלב כלל איננו בריא והיא מבקשת מקוראי המודעה להפסיק לצרוך אותו. כמובן שמדובר בתעמולה מצוינת שלא הגיעה באמת מבית מועצת החלב, וכתגובה פרסם אותו ארגון הודעה רשמית שאיננו קשור לפרסומים הקודמים ושלפיו חלב הינו מצרך בסיסי ויסודי בדיאטה האנושית. מעבר לנקודה אשר צריכה להיות ברורה לכל אדם חושב, לפיה חלב איננו מצרך יסודי מאחר ואף יונק בוגר לא צריך חלב לדיאטה שלו, אנחנו צריכים לשוב לטענה הבסיסית לטובת החלב – שהוא מקור טוב של סידן לגוף. והנה, לאחר אינספור טענות לפיהן לא כך הדבר, ושהסידן הנמצא בחלב יוצא החוצה בשתן כמעט באותה כמות, מפרסמת  תנובה מוצר חדש שלה אשר קושר בצורה מלאכותית את הסידן ומשאיר אותו בגוף, תוך כדי מתן אישור לכל אותן טענות קודמות. חלב כלל איננו מהווה מקור לסידן.

 אז מדוע לצרוך חלב?

 הנה דוגמא מצוינת לכך שאותה תעשייה מתגלית במערומיה, אך ממשיכה את פס הייצור הרווחי ורצוף הסבל שלה בעזרת חומרים מלאכותיים ותוספות חיצוניות. הוכחתם שהחלב איננו נחוץ, אז במקום לעצור הפכנו אותו לרלוונטי (הוא עדיין איננו נחוץ!).

 הטענה לפיה אנחנו תמיד היינו ציידים, גם היא איננה יכולה להוות איזשהו טיעון הגיוני. כל מי שיושב בבית ממוזג מול מחשב המחובר ברשת בלתי נראית אל אינספור מחשבים בעולם ומחזיק בביתו מקרר מלא במוצרים אשר מחזיקים מעמד הרבה יותר משהיו מחזיקים לפני חמישים שנה לא יכול להשוות עצמו לשבט של הומו סאפיינס שבנו חניתות מאבן צור ויצאו לצוד על מנת ששבטם ישרוד. מדובר בהונאה עצמית גרועה ביותר, בעיקר מאחר ואנחנו איננו נמצאים במרוץ לשרוד. אם יש מרוץ בו אנחנו כאנושות כן לוקחים בו חלק זהו המרוץ לכלות כל משאב אפשרי על פני כוכב הלכת הזה. פעם עסקנו בהישרדות, היום אנחנו עסוקים בהשמדה עצמית. הרי לכם אבולוציה. אבקש מכל מי שטוען שלאכול פרה הינו דבר טבעי עבורנו לנסות ולנעוץ את שיניו בפרה חייה. כלי הנשק שעיצבנו הם אלו שהפכו אותנו מטבעיים לתרבותיים, וכל חזרה אל הטבע הינה בלתי אפשרית ואף תהיה לא רצויה על ידי מבקשיה, ברגע שיאלצו להיאבק עם עור הפרה בעזרת שינהם בלבד וליהנות מבשרה המדמם והלא מבושל.

כמובן שמה שאני מבקש הינו הפסקת צריכת כל מוצר מן החי באופן מיידי, ודלדול טבעי של המספרים העצומים של בעלי החיים השבויים שלנו למספרים יותר נוחים להם ולנו. אך מעמיתי לאותו ויכוח קדחני התופס תאוצה אבקש דבר אחר. אם אתם מגוננים על תעשייה זו, אל תחפשו בכוח את ההצדקות אשר אינן קיימות. הסודות אותם תעשיות אלו מנסות להסתיר מוחבאים מאחורי קירות מתפוררים של סתירות, הונאה עצמית והדחקה. הדרך היחידה של תעשיות אלו להראות איזושהי מגננה אפקטיבית ואותנטית תהיה לעשות מה שבתי חרושת של מכוניות מזהמות בוודאי יעשו בקרוב, וזה להתגאות בנזק שהן עושות. אולי קהל הצרכנים יצטמצם, אך האמינות תינצל.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s