Home

בהיותי בן עשר קיבלתי במתנה ספר עב כרס ובו צילומים ותיאורים קצרים של כל המאה העשרים עד שנת 1989. בכל עמוד קובצו שלוש תמונות ולידן תיאור בן פסקה המסביר את נושא התמונה שסבב לרוב (ככה אנו חיים) סביב מלחמות וגופות, אך גם סביב אנשים מפורסמים ואירועים חשובים אחרים. מבין כל התמונות בספר זכורה לי אחת באופן ברור. בשנת 1982 בוצע פיגוע במרכז לונדון על ידי אנשי הIRA בזמן שפרשים ממשמר המלכה רכבו על סוסיהם והחליפו משמרות. בתמונה (בשחור לבן, כמו כל התמונות בספר) רואים שני חיילי משמר צועדים ליד ארבעה סוסים מתים המוטלים על הכביש. האזור תחום על ידי פסי הפרדה מתוחים ואורו האמצעי של רמזור בודד כאילו מסתכל ובוחן את הסוסים ואולי גם את הצופה בתמונה.

יש בתמונה הזו הרבה עוצמה, והיא באה מסוג העבדות שנכפתה על סוסים אלו, ועל המין שלהם באופן כללי.  אני חושב שהסוסים הם החיה אשר מנוצלת עבוד המגוון הרב ביותר של שימושים על ידי האדם. סוסים מאומנים להיות חיות מחמד (מושג מחריד שעוד צריך להתעכב עליו), הם משמשים כסמל סטטוס עבור בעליהם, הם משמשים ככלי תחבורה, הם משמשים כמטפלים עבור בני אדם (בעיקר ילדים) עם צרכים מיוחדים, הם משמשים כאוכל, בניסויי מעבדה, וכמו שתמונה זו הזכירה לי – כחיילים. אך הסוס (וכל חיה אחרת אשר נמצאת בשימוש צבאי או משטרתי) הוא לא חייל במובן בו אנו חושבים על חיילים. לא רק שלא היה בוחר להיות חייל מרצונו, ואף אחד לא שואל אותו, הוא אפילו איננו יודע שהוא חייל עד לרגע מותו, בדיוק כמו כלב אשר נשלח אל עבר חומר נפץ על מנת להציל בני אדם. מצד אחד, אותם סוסים לא רצו ולא ידעו שהם משמשים עבור משמר ממלכתי, ומצד שני הם שימשו כמטרה ספציפית (יחד עם רוכביהם כמובן) מעצם היותם חיילים של המלכה. זו הטרגדיה הגדולה שלהם – חיילים אשר אינם יודעים שהם חיילים. כך היה לאורך ההיסטוריה. כמו האדם השחור אשר נלקח מאפריקה על מנת לשמש כעבד ומשרת במערב, כך גם אותם סוסים נלקחו מארצות ערב על מנת לשמש כוח עבודה (וכוח לחימה כמובן) עבור המדינות הכובשות. אותה חיה אצילית שהתגלתה במלוא הדרה נחטפה ונרמסה על מנת להפוך למשרתת עבור המין האנושי. זו האצילות הפראית של הסוס שמשכה את עיניהם של בני האדם מלכתחילה, ואותה אצילות חופשייה ולא מאולפת היא הדבר הראשון שנלקח מאותם סוסים, אשר רק חלקם קיבלו בחזרה סוג אחר של אצילות, זו המותנית על ידי ראייתו של האדם, קצת בדומה לקוף שימפנזה הלובש חולצה ומעשן סיגריה.

השנה היא 2003. אני נמצא בלונדון עם אחי ומלווה אותו למשחק כדורגל מאד חשוב, כך נאמר לי. למרות שאין לי שום נגיעה לכדורגל, זו נראתה לי חוויה מעניינת בכל מקרה ושמחתי להגיע לאצטדיון הגדול יחד עם המוני אנשים אשר בקיאים הרבה יותר ממני במה שנעשה. בין ים האנשים אשר נע לו לאיטו מחוץ לאצטדיון עמדו סוסים עצומים ועליהם שוטרים בריטים אשר בחנו את העדר האנושי שמתחתם בשביל למנוע מעשי אלימות, והדבר היחידי אשר אותו אני זוכר (חוץ מגופי החימום האפקטיבים ביותר ששמרו על הקהל בקור המקפיא של לונדון בלילה והנקניקייה האיומה שאכלתי אז, אולי כעונש על היותי אוכל בשר באותם ימים) הוא את אותם סוסים עומדים בלי לזוז, בשעות לא רגילות עבור מינם, וזאת על מנת לעצור אלימות אפשרית של בני אדם כלפי בני אדם אחרים. אלו סוסים מאולפים, אשר מהותם האמיתית נשברה על ידינו בשביל שישרתו אותנו ולא את צרכיהם. המין האנושי דורש הקרבה מוחלטת וללא תנאים מנתיניו, ואז מעז לכעוס על ראשי ממשלותיו, נשיאיו והכי גרוע, אלוהיו, כאשר אלו מנצלים אותו. זו איננה צביעות אפילו. זו היררכיה אשר בה כל אחד רואה רק את הכאב הנשלח אליו מאלו אשר מעליו, ולא את הכאב שהוא מייצר עבור אלו שמתחתיו. זוהי אחת הטרגדיות הגדולות במבנה הגלובלי-חברתי שיצרנו וכפינו על נתינינו.

לאחר המשחק נפרדתי מאחי והמשכתי לבדי להופעה של Neurosis שלמזלי הרב הופיעו באותו היום בלונדון, כאילו שמעו שאני מגיע והחליטו להטיב איתי. חיכיתי כשעה בתור להיכל הופעות שנקרא "The Arena", ומאחר ולא קניתי כרטיסים מראש, נאלצתי לקבל מקום ישיבה מעט מרוחק ולא לעמוד בקרבת הבמה. כמובן שאני זוכר הרבה יותר מההופעה מאשר ממשחק הכדורגל בו צפיתי לפניה, אך הדבר חשוב נוסף שאני זוכר מאותו ערב הוא הרפליקה הענקית והמפעימה של כידון רומי אשר היה תלוי  על הקיר ליד הבמה, זכר לכובשים רומים רכובים על סוסים הנוהרים אל תוך הקרב. המלחמה הפכה חייהם של אותם אצילים, קורבנות של קנאה מצד דמויי הקופים החלשים שגילו אותם וחמדו את כוחם. אותם סוסים כובשים מזכירים לנו, אנו המנסים להדחיק בכוח אך ללא הצלחה את הרוע אותו אנו זורעים בעולם, את ארבעת הסוסים אשר יגיעו אלינו עם האפוקליפסה על מנת למצות איתנו את הדין. אנחנו פוחדים מהיום הזה. אנחנו מחכים לו בקוצר רוח.

4 מחשבות על “על ארבעה סוסים

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s